Būsto paskolos
Būsto paskola – viena populiariausių finansinių paslaugų, leidžiančių įsigyti svajonių būstą arba investuoti į nekilnojamąjį turtą, net jei lėšų nepakanka iš karto. Čia rasite viską, ką turite žinoti, prieš kreipdamiesi dėl būsto paskolos gavimo.
Kas yra būsto paskola?
Būsto paskola – tai ilgalaikė banko suteikta paskola nekilnojamojo turto įsigijimui, kurioji užtikrinama pačiu įsigytu turtu (pvz., butu, namu ar žeme). Paprastai paskolos gavėjas sumoka pradinį įnašą (nuo 10–20 % turto vertės), o likusią sumą grąžina bankui per pasirinktą laikotarpį (15–30 metų), mokėdamas mėnesines įmokas, sudarytas iš pagrindinės sumos ir palūkanų. Jei skolininkas nebepajėgia vykdyti įsipareigojimų, bankas gali atimti užstatą (įvykdyti išpirkimą).
Šios paskolos struktūrą lemia palūkanų norma (fikuota arba kintama), grąžinimo terminas ir papildomos sąlygos (pvz., draudimas). Būsto paskolos yra mažesnės rizikos bankams, nes turtas tinka kaip užstatas, todėl jos dažnai siūlomos su žemesnėmis palūkanomis nei kitos vartojimo paskolos. Tačiau jos reikalauja kruopštaus planavimo: netinkamai parinktos sąlygos ar ekonominiai pokyčiai gali ženkliai padidinti bendrą grąžinamą sumą.
Būsto paskolos skaičiuoklė
Tai - demonstracinė skaičiuoklė, leidžianti suprasti paskolos sumos ir termino įtaką paskolos sąlygoms. Tikslius, realias formules atitinkančius BVKKMN ir kitus skaičiavimus rasite pasirinkto kredito davėjo interneto svetainėje.
Būsto paskola: kaip ją gauti?
Šiandien būsto kreditą galite gauti itin paprastai: tiek internetu, tiek apsilankę banko ar kitos kredito įstaigos fizinėje atstovybėje, tiek pasinaudoję būsto paskolų brokerių paslaugomis. Nors procesas yra unikalus kiekvienai įstaigai, pateikiame pagrindinius žingsnius būsto paskolai gauti.
Susipažinkite su būsto paskolos davėjų pasiūlymais, preliminariomis jų sąlygomis. Įprasta praktika prašymą paskolai gauti pateikti bent keliems bankams ar kredito unijoms. Taip sužinosite pirmines sąlygas, kurias jums gali pasiūlyti bankas ar kredito unija.
Užpildykite paraišką interneto banke ar kredito unijos savitarnoje ir pateikite visus būtinus dokumentus. Sulaukite banko atsakymo.
Jei bankas sutiks jums suteikti būsto kreditą, galite pradėti derybas dėl sutarties sąlygų ir nuostatų. Pasiekus susitarimą, pasirašykite sutartį.
Turėdami patvirtintą ir galiojančią būsto paskolo sutartį, kartu su pardavėju pasirašykite būsto pirkimo-pardavimo sutartį. Ji privalo būti patvirtinta notaro.
VĮ Registrų centre įregistruokite nuosavybės teises į įsigytą nekilnojamąjį turtą.
Būsto paskola reikalauja užstato. Beveik visada įkeičiamas įsigyjamas būstas. Prieš bankui išmokant pinigus, įkeičiamą nekilnojamąjį turtą yra būtina apdrausti.
Būsto paskolos: kam jos suteikiamas?
Norintys pasiskolinti Lietuvoje privalo atitikti būsto paskolos gavėjui nustatytus reikalavimus (sąrašas nėra baigtinis).
- Pilietybė ir gyvenamoji vieta. Dėl būsto paskolos kreiptis gali tik Lietuvos Respublikos piliečiai, kurių gyvenamoji vieta yra deklaruota šioje šalyje.
- Pradinis įnašas. Įstatymas numato, kad bent 15% kiekvienos būsto paskolos būtų padengta asmeninėmis kliento lėšomis. Paskolos būstui be pradinio įnašo bankuose negali būti suteikiamos, o pats reikalaujamo pradinio įnašo dydis gali būti koreguojamas Lietuvos banko, atsižvelgiant į nekilnojamojo turto rinkos padėtį.
- Užstatas. Kreditas turi būti užtikrintas nekilnojamojo turto įkeitimu. Tai reiškia, kad būsto paskola reiškia, kad formaliai teisės į būstą priklausys paskolą suteikiančiam bankui – jūsų įsigytas nekilnojamasis turtas bus laikomas užstatu iki kol atliksite paskutinę paskolos įmoką bankui. Maksimali būsto paskolos suma priklausys nuo jūsų norimo įsigyti nekilnojamojo turto vertės. Taip pat svarbus yra įkeičiamo nekilnojamojo turto draudimas.
- Nuolatinės pajamos. Kiekvienas bankas privalo įvertinti kliento gaunamų pajamų stabilumą. Vertinamos paskutiniųjų 6 mėnesių gautos pajamos, kurias privalo sudaryti darbo užmokestis ar kitos oficialios komercinės veiklos pajamos, kurias galima pagrįsti dokumentais. Asmenys neturintys pastovių, su valstybės išmokomis nesusijusių pajamų, būsto paskolos gauti negalės.
- Įsipareigojimų dydis. Gauti būsto paskolą galima ir turint kitų įsipareigojimų, tačiau kaip ir vartojimo paskolų atveju, jų dengimo kaštai negali sudaryti daugiau 40% pastoviai gaunamų pajamų.
- Kredito istorija. Prieš suteikdami paskolą bankai taip pat įvertina asmens kredito istoriją, kuri parodo asmens gebėjimą tvarkytis su finansiniais įsipareigojimais. Nors kredito istorija nebūtinai apsprendžia paskolos suteikimo klausimą, ji neabejotinai gali įtakoti metinę palūkanų normą, kuria jums bus pasiūlyta skolintis.
Jei turite klausimų, pastabų ar pasiūlymu, su mumis galite susisiekti žemiau nurodytais kontaktais.